Strzałka

Wydarzenia

Cenny dar dla Galerii

Cenny dar dla Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku otrzymała w darze od Weroniki Raczyńskiej – artystki malarki z Warszawy - obraz jej autorstwa namalowany w 2012 r. pt „Potentat duchowy”. W 2017 r. płótno było eksponowane w naszej Galerii na indywidualnej wystawie malarki pt. „Zapatrzenie”.


Weronika Raczyńska studiowała na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (dyplom w 2002 r. i na studiach podyplomowych malarstwa w ASP w Krakowie (2008-2010). Miała 16 wystaw indywidualnych malarstwa i ponad 110 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi we Francji, w Mołdawii, w Niemczech, w Rumunii, na Słowacji, w USA, w Szwajcarii i we Włoszech. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także w innych krajach Europy, na Filipinach, w Nowej Zelandii i w USA oraz w kolekcji BWA w Kielcach.

Weronika Raczyńska w swojej twórczości, w której wiele uwagi poświęca człowiekowi, malując liczne ekspresyjne portrety mówi: „W sztuce, w malarstwie ważna jest dla mnie materialność obrazu i jego metafizyczność zarazem”(...) .Byt obrazu jest materialny, ale jeżeli obraz posiada tajemnicę, to jest czymś więcej i w kontakcie z obrazem, czy to w trakcie pracy nad nim, czy podczas kontemplacji malarstwa niektórych artystów – Olgi Boznańskiej, Marka Włodarskiego, Jana Stanisławskiego, Paula Klee’go – odkrywam światy duchowe”.
Kolekcja sztuki polskich artystów współczesnych jest gromadzona w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku od momentu powstania placówki w 1976 r. Obecnie powiększana jest tylko dzięki darom twórców. Obraz Weroniki Raczyńskiej uzupełnia ją o dzieło charakterystyczne dla stylu malarki - ciekawe pod względem tematycznym i formalnym i co bardzo istotne - niepozbawione tajemnicy.
                                                                                                                                                                                               Krystyna KotulaWeronika Raczyńska, "Potentat duchowy", 2012 r., płótno, olej, wym. 150x200 cm

Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2023 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.