Strzałka

Historie polskie

6 lipca - 26 sierpnia 2018Wizualne rozważania o Polakach. Skąd pochodzimy? W co wierzymy? Kim jesteśmy? Współczesne nawiązania do wierzeń słowiańskich.
Wiejskie powiedzenia, zabobony i legendy w barwnej, dekoracyjnej formie. Życzliwa krytyka naszych zachowań i przesadnych ambicji ujęta w karykaturalne ramy. Filmowa animacja podsumowująca rolę tradycji.

„Historie polskie” są dla mnie zbiorem narracji o tym, czego nie dostrzegamy w nas - Polakach: barwnej ekspresji, zróżnicowania i często spotykanej estetyki nadmiaru. Na wystawie znalazły się odwołania do historii, przemyśleń i wspomnień zwykłych ludzi. W części prac odnaleźć można wizualizacje polskich wad
i zalet, takich jak, przaśność i ludyczność naszej kultury, ale też niestandardowe myślenie i pomysłowość. Wystawa „Historie polskie” pokazuje, że można mówić obrazem o Polakach w sposób radosny, pozbawiony politycznych konotacji i nadmiernej powagi.

Jerzy Jabczyński
kurator wystawyKarolina Matyjaszkowicz
Urodziła się w Łowiczu. W 2008 roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Wzornictwo. Od ukończenia studiów artystka aktywnie uczestniczy w działaniach środowiska artystycznego, prezentując na wystawach swoje prace malarskie, tkaniny oraz wizualizacje połączone z muzyką. Jej pasją jest przede wszystkim malarstwo, ale w kręgu artystycznych zainteresowań Karoliny Matyjaszkowicz jest również tkanina artystyczna, ilustracja oraz muzyka.

Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych: „Wielka bogini” i „Wianek” w Muzeum w Łowiczu; „Zaświaty” w łódzkim Teatrze Arlekin
oraz w warszawskiej galerii Bohema Nowa Sztuka i w Częstochowskim Ośrodku Kultury; „Korzenie” w Galerii Gardzienice w Lublinie; „Kalejdoskop”
w Muzeum Regionalnym w Brzezinach; w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Galerii Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskiego Centrum Kultury. Malarstwo artystki prezentowane było na wystawach zbiorowych, między innymi: „KREW-WERK” Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, „Et[n]os” organizowanej w ramach dziesiątej edycji Łódź Design Festival, „[zoom] na Szczecin - punkty widzenia” - wystawa polskiego malarstwa współczesnego w Filharmonii
im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, „PALINDROM“ w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, „EL art” w Muzeum Miasta Łodzi.

Karolina Matyjaszkowicz otrzymała kilka nagród i wyróżnień, między innymi Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim.

Obrazy artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą oraz w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Regionalnego Muzeum w Brzezinach, Muzeum w Łowiczu i Muzeum Narodowego w Gdańsku (zakupiono w ramach Funduszu Zakupowego im. Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz).


Anna Narel
Urodziła się w 1995 roku. Pochodzi z Dąbrowy Białostockiej. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu. W roku 2015 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Film „Animowane obyczaje” to praca dyplomowa z liceum. Animacja prezentowana była na wielu konkursach filmowych i zajęła:
- II miejsce w Konkursie „Zabytkomania” w kategorii film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje, Warszawa, 2016 r.,
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Filmowym „Mano Kinas” w ramach Festiwalu „Stop frame", Kowno, Litwa, 2015 r.,
- I miejsce w II Folk Film Festiwal, Sianów, 2015 r.,
- I miejsce w XII Konkursie Filmowym „5 minut z życia codziennego", Wągrowiec, 2015 r. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.


Jacek Pałucha
Urodził się w 1966 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1993 roku
w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego.
Pierwszą indywidualną wystawę miał w Paryżu - jeszcze w trakcie trwania studiów. Równocześnie z malarstwem Jacek Pałucha zajmował się muzyką.
Był założycielem, wokalistą i twórcą sukcesu zespołu „Formacja Nieżywych Schabów”. W 1989 roku wydał płytę „Wiązanka Melodii Młodzieżowych” zawierającą największy jego przebój „Klub wesołego szampana” czyli „Chciałabym, chciała…”. Po odejściu z „Formacji” pochłonęły go studia malarskie, chociaż z muzyką nigdy nie zerwał. Wydał płyty z zespołami: „Furmanka”, „Super Pałka i Najeźdźcy z Kosmosu” oraz „Superpałka”.
W 1993 roku zagrał główną rolę w filmie „Balanga” Łukasza Wylężałka - laureata nagrody na festiwalu polskich filmów w Gdyni.

Jacek Pałucha miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Wielokrotnie prezentował swoje prace w Polsce
oraz w Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Danii.
W 2001 roku, współpracując z The Society for Arts, rozpoczął cykl wystaw w USA. Jego obrazy pokazywane były w Chicago, Seattle, Huston, Charlotte.
Po wystawie w Charlotte obrazy artysty trafiły do największej prywatnej kolekcji współczesnego malarstwa polskiego – Chrisa Sztybera. Prace te zostały opublikowane w albumie „Mój drugi świat - kolekcja malarstwa polskiego”. Jacek Pałucha jest autorem wielu okładek płyt np.: „Vacances Prolongees” francuskiej grupy Les VRP czy „Spokojnie” grupy KULT. Współpracował jako ilustrator między innymi: z Rzeczpospolitą, Gazetą Wyborczą, Jazzie Magazine, Mida i wieloma innymi magazynami i czasopismami. Projektował plakaty teatralne i ilustrował książki. Swoje obrazy przekazał na liczne aukcje charytatywne. Obecnie pracuje jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
W 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.


Zofia Pałucha
Urodziła się w 1993 roku w Częstochowie. W 2017 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem dziekańskim. Dwukrotnie otrzymała stypendium Rektora ASP w Warszawie dla najlepszych studentów. Jest laureatką konkursów w Tajpej, Barcelonie i Skopje. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi: w Częstochowie, Warszawie, Pradze i Tajpej. Jest przedstawicielką najmłodszego pokolenia artystów. Poza pracą malarską zajmuje się również tworzeniem komiksów.

W pracach malarskich Zofia Pałucha stara się zawrzeć niektóre elementy związane z ilustracją, jak cienkie linie lub ławice punktów. Fascynacja
tablicami anatomicznymi spowodowała, że jej kreska nawiązuje do medycznych ilustracji dermatomów, czyli obszarów skóry zaopatrywanych czuciowo
przez pojedynczy nerw rdzeniowy. Prace są pełne odważnych kolorów i mocnych geometrycznych kształtów. Artystka skupia się przede wszystkim na postaci kobiety i próbuje rozwiązać zagadki z nią związane. Interesuje się mitologią. Jej najnowsze prace związane są z próbą aktualizacji pocztu bóstw słowiańskich.
Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2019 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.