Strzałka

Wiola Ujazdowska - Kobiety z Fajansu

Kobiety z Fajansu to cykl malarski poświęcony robotnicom ze słynnej fabryki fajansu we Włocławku - w mieście, w którym wychowała się autorka. Sława wyrobów nieistniejącej już dziś fabryki rozniosła się po świecie – wyroby fajansowe można znaleźć nawet na fiordach wschodnich Islandii w prywatnych kolekcjach. Obecnie fajans włocławski przechodzi renesans - wzory pojawiają się na odzieży, pamiątkach, pocztówkach a oryginalne wyroby to chodliwy towar nie tylko dla koneserów. Artystkę bardziej od wzorów zainteresowały tworzące je kobiety. Wzory fajansowe często były inwencją twórczą malarek, one same jednak stanowią jedynie tło dla fajansowych wyrobów.
Przed wybuchem pandemii planem artystki były spotkania z żyjącymi jeszcze byłymi pracownicami fabryki, a celem stworzenie artystycznego dokumentu i instalacji. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że artystka pracowała z archiwalnymi zdjęciami z lat 50., 60. i 70. przedstawiającymi kulisy pracy w Fajansie Włocławskim.
Obrazy są hołdem dla wszystkich pracownic Fajansu. Dla ich talentu i ciężkiej kolektywnej pracy. Dla siły kobiet, które były wyjątkowymi twórczyniami
i ogromną inspiracją dla autorki cyklu. I choć ich imiona czy ich twarze nie zapisały się w pamięci ogółu, wzory, które stworzyły stanowią część tożsamości lokalnej, z którą ukształtowały się następne pokolenia.

O ARTYSTCE:
Wiola Ujazdowska. Urodziła się w Toruniu. Mieszka w Reykjaviku i okresowo we Włocławku. Od pewnego czasu spędza wiosny i lata w Egillstadir, gdzie prowadzi festiwal sztuki polskiej na emigracji VOR/WIOSNA.
Studiowała w UMK w Toruniu: malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych (2010-2014) oraz historię sztuki na Wydziale Nauk Historycznych.
Jej prace były pokazywane na ponad 56 wystawach indywidualnych i zbiorowych w krajach takich jak Islandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, USA czy Słowacja.
W swojej twórczości zajmuje się głównie instalacją i performance/ interwencjami oraz sztuką społecznie zaangażowaną. W centrum zainteresowania artystki stoi obcy i marginalizowany. Interesują Ją także kwestie przynależności i tożsamości w kontekście ciała, płci, geopolityki czy biopolityki.
 www.wiolaujazdowska.com

Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2021 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.