Valentyna Byero Valentyna Byero „Kruchość ceramicznej duszy”
Wystawa stanowi efekt zwieńczający rezydenturę artystyczną Valentyny Byero.
Pochodzę z rodziny artystów i zawsze było dla mnie ważne tworzyć coś „swojego”. Od kiedy pamiętam pracuję nad własnym stylem autorskim. Dużo czasu i uwagi poświęcam rozwijaniu idei i szkicowaniu. Miło wspominać, że moje pomysły często zadziwiały moich rodziców, którzy byli wykładowcami w Donieckim Liceum Sztuk Pięknych. Tam w latach 2004-2006 ukształtowałam podstawy swojego stylu w ceramice, a później trwała ciągła praca nad jego rozwojem. Pracę nad projektem podczas rezydencji artystycznej we Włocławku również zaczęłam od przemyślenia szkiców – chciałam stworzyć spójną serię.
W konkursie na udział w rezydencji Galeria oczekiwała na zgłoszenia od przedstawicieli wolnych zawodów twórczych, których inspiracją jest kontekst Włocławka, a celem programu było budowanie relacji ze społecznością lokalną. Dlatego swój projekt poświęciłam badaniu miasta i produkcji znanego włocławskiego fajansu oraz lokalnym mieszkańcom i osobom tworzącym tu ceramikę. To odpowiada głównemu motywowi w mojej twórczości, którym jest człowiek i jego wewnętrzny świat. Od piątego roku życia nieustannie rysowałam ludzi, a później ich rzeźbiłam. Od 2004 roku zawodowo zajmuję się ceramiką, tworząc postacie o własnym charakterze, a od 2010 roku systematycznie pracuję z parkową monumentalną rzeźbą ceramiczną w przestrzeni publicznej. Marzyłam o byciu projektantką mody, dlatego w mojej twórczości jest tak dużo pracy ze stylem.
W moim projekcie zastanawiam się nad relacjami społecznymi. Warto zaznaczyć, że na samym początku mojej drogi w ceramice opracowałam sposób tworzenia akcentów w moich rzeźbach poprzez użycie reliefów, otworów lub wgłębień. W ten sposób kształtuję miejsca pokazujące duszę. W nich często umieszczam postacie, które opowiadają historię i nadają dodatkowy sens pracom.
Ten środek wyrazu jest obecny w mojej twórczości od 2005 roku – na wystawie można zobaczyć kilka rzeźb w tym charakterze. Tytuł wystawy „Kruchość ceramicznej duszy” to pretekst do refleksji, czy jesteśmy wystarczająco uważni dla siebie i innych.
Podczas rezydencji poczułam nastrój zimy i zbliżające się święta, co również wpłynęło na atmosferę i energię prac. Paleta kolorystyczna w moim projekcie jest dedykowana barwom charakterystycznym dla ceramiki włocławskiej.
W 2014 roku wojna rozpoczęła się w moim rodzinnym mieście Donieck na wschodzie Ukrainy i byłam zmuszona wyjechać. Dla mnie możliwość eksperymentowania i wymiany kulturowej jest ważna, ale nie posiadam własnej pracowni, więc dużo podróżuję, realizując prace artystyczne w różnych materiałach i różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Przez trzy lata zajmowałam się przygotowaniem i remontowaniem pracowni we Lwowie, ale w 2022 znów musiałam wszystko zostawić i uciekać od wojny po raz drugi. Po okresie ciężkich strat i przerwy w twórczości wznawiam swoją twórczą praktykę poszukując rezydencji artystycznych.
Valentyna Byero
Valentyna Byero urodziła się w 1987 r. w Doniecku na Ukrainie. W 2006 roku Ukończyła Donieckie Liceum Sztuk Pięknych. W latach 2006-2012 studiowała we Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymała dyplom magistra z wyróżnieniem.
Zajmuje się ceramiką, rzeźbą, malarstwem, grafiką, tkaniną, papierem czerpanym, od 2008 roku łączy różne materiały.
Prace są w kolekcjach w Muzeum Collegium Sztuk Pięknych w Opishne na Ukrainie, w Skansenie Kultury Ludowej w Kuligowie w Polsce, w Muzeum w Mielniku w Polsce, w Galerii Międzynarodowej Ceramiki w Changchun w Chinach, w kolekcji Ceramic Artist Residency program w New Taipei Yingge Ceramics Museum w Tajwanie oraz w kolekcji Muzeum w Shigaraki Ceramic Cultural Park w Japonii.
Mumentalne kompozycje ceramiczne są zainstalowane w dwóch parkach miejskich w Doniecku na Ukrainie. Osiem monumentalnych rzeźb parkowo-ogrodowych, które powstały podczas uczestnictwa w międzynarodowych sympozjach, znajdują się na terenie szkoły z internatem „Dywoswit” we wsi w obwodzie zaporoskim na Ukrainie. Jedna rzeźba ceramiczna jest zainstalowana na stałe w parku miejskim w Roje na Łotwie. Także dwumetrowa rzeźba ceramiczna znajduje się w znanym Shigaraki Ceramic Cultural Park w Japonii.
Od 2005 roku była uczestniczką ponad 160. krajowych i międzynarodowych wystaw, sympozjów i rezydencji artystycznych.
Jest członkinią:
- Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 2012 roku,
- Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia artystycznego „Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych” od 2012 roku,
- Szwedzkiego Związku Artystów KRO – 2023,
- Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC w Genewie od 2023 roku.
Główne wystawy, sympozja i rezydencje artystyczne:
- 2024 Prezentacja i artist talk w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Polska.
- 2023 Ceramic Artist Residency program w New Taipei Yingge Ceramics Museum (z powodu pandemii przełożone z 2020 roku). Demonstracja, prezentacja i artist talk.
Wykład prezentacja na temat własnej rzeźby, malarstwa i projektów eksperymentalnych w Taiwan Art University, Taiwan.
Rezydencja artystyczna w Centrum Rzeźby w Orońsku, Polska.
Międzynarodowy plener w Kuligowie (malarstwo, ceramika), Polska (2024, 2023, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015).
Rezydencja artystyczna, indywidualna wystawa ceramiki i malarstwa oraz Artist talk w Ifo Center, wspierana przez Artist at Risk, SWAN i National Association of Swedish Art Associations, Bromolla, Szwecja. - 2022 Rezydencja artystyczna „Roja Art Lab”, monumentalna rzeźba ogniowa „Modlitwa”, Roja, Łotwa.
Rezydencja artystyczna od organizacji „Pogranicze” dla pisarzy i artystów z Ukrainy, Polska.
Przez 2 miesiące (marzec i kwiecień 2022) jako wolontariuszka prowadziła darmowe zajęcia twórcze dla dzieci, które opuściły Ukrainę z powodu wojny, OtwARTa Pracownia Plastyczna, Radzymin, Polska. - 2021 Interkeramos Korat Clay Festival 2021, Tajlandia.
Geumgang Nature Art Pre-Biennale 2021: Wystawa Nature Art Cube, Republika Korei.
Changchun International Ceramic Symposium, Chiny (2021, 2016).
Rezydencja artystyczna (malarstwo) „Post Most” na temat „Mariupol. Miasto nad morzem”, Mariupol, Ukraina.
Międzynarodowe sympozjum monumentalnej ceramiki parkowo-ogrodowej „Dywoswit”, Zaporoże, Ukraina (2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2012, 2011).
Rezydencja artystyczna (projekt z solą) „Earthing” w Izolyatsia Platform of Cultural Initiatives, Soledar, Ukraina.
Wybrana do stypendium prezydenckiego dla młodych artystów (2021, 2019), Ukraina. - 2020 „The 4th China Ceramic Art Design Exhibition”, Shangyu, Chiny.
- 2019 Wybrana przez SCCP jako pierwsza ukraińska artystka do programu rezydencji „Guest Artist” w Shigaraki Ceramic Cultural Park, Japonia.
Indywidualna wystawa i artist talk w galerii Institute of Ceramic Studies w Shigaraki, Japonia.
Międzynarodowe sympozjum terakoty „Vounous”, Cypr. - 2018 Rezydencja artystyczna „Sprawa” – instalacja, performance, land-art – Biała Cerkiew, Białoruś.
- 2017 Rezydencja artystyczna „Dec Art” na temat ekologii (projekt ceramika i szkło), Migowo, Ukraina.
- 2016 Plener malarski Oberwil, Szwajcaria.
- 2012 Indywidualna wystawa rodziny artystów Byero Georgia, Oleny i Valentyny w Muzeum m. Donieck, Ukraina.
Sympozjum ceramiki „Raku”, Krym, Ukraina (2010, 2012).
Międzynarodowa wystawa ukraińskich artystów z miasta Donieck w Turkmenistanie. - 2011 Ogólnoukraińska wystawa „Triennale Rzeźby”, Kijów, Ukraina.
- 2010 Ogólnoukraińskie sympozjum monumentalnej ceramiki parkowo-ogrodowej, Słowiańsk, Ukraina.
- 2009 Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki, Trojan, Bułgaria.
Międzynarodowy Młodzieżowy Symposium Ceramiki, Opishne, Ukraina (pierwsze miejsce wśród reliefów ceramicznych w 2009). (2009, 2008, 2007, 2006). - 2007 Ogólnoukraińska Młodzieżowa Olimpiada Sztuki i Rzemiosła, Odessa, Ukraina (1 miejsce w sztukach rzemieślniczych).
- 2005 Ogólnoukraińskie sympozjum ceramiki (praktykant), Słowiańsk, Ukraina.
Zwiedzanie: poniedziałek – piątek godz. 9.00 – 17.00, niedziela godz. 10.00 – 14.00
Zwiedzanie: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Miedziana 2/4
Informacje: (54) 411 21 20, www.galeriasztuki.wloclawek.pl